Teknoloji ve tasarım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teknoloji ve tasarım

6.- 7. ve 8. Sınıfların Teknoloji ve Tasarım Dersleri - Siteye Üye Olmadan Çoğu Başlıktan Yararlanamazsınız - Siteye Üye Olduktan 12 Saat İçinde Siteye Giriş Yapabileceksiniz

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Teknoloji Nedir?

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Kadın
Sınıfı : 8-A
Ruh Hali : Teknoloji Nedir? Keyifl10
Takım : Teknoloji Nedir? Galatasaray
Başarı Puanı :
Teknoloji Nedir? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Teknoloji Nedir? Right_bar_bleue

Aktiflik :
Teknoloji Nedir? Left_bar_bleue85 / 10085 / 100Teknoloji Nedir? Right_bar_bleue

Yaptığı Paylaşımlar :
Teknoloji Nedir? Left_bar_bleue95 / 10095 / 100Teknoloji Nedir? Right_bar_bleue

Kötü İtibar :
Teknoloji Nedir? Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Teknoloji Nedir? Right_bar_bleue

Teknoloji Nedir? Empty
MesajKonu: Teknoloji Nedir?   Teknoloji Nedir? Icon_minitimePerş. Eyl. 25, 2008 5:00 pm

Teknoloji

Teknoloji (technoslogos), techne; yapmak ve logos; bilmek anlamına gelmektedir. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve edevatın yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Bir insan etkinliği olarak teknoloji, insanlığın tarihinde bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır.

Teknoloji Nedir?
Sözlük anlamı "bilginin, sanayideki işlemlerde sistematik olarak uygulamaya alınması" demek olan teknoloji, geniş anlamda, araştırma, geliştirme, üretim, pazarlama, satış ve satış sonrası hizmeti kapsayan bir sanayi sürecinin, etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirilmesi için kullanılabilecek bilgi ve becerilerin tümüdür. Teknolojik yenilik de, "üretim süreçlerinde yenilik, yeni ürünler ve yeni kurumsal örgütlenme biçimleri" olarak tanımlanmaktadır.
Gelişmiş ülkelerde, ürün rekabeti, bilimsel ve teknolojik yetkinlik rekabetine dönüşmüştür. Klasik anlamda rekabet gücünü belirleyen faktörler arasında doğal hammadde kaynaklarının bolluğu, ucuz işçilik gibi temel üretim faktörleri yer alırken, günümüzde ileri ve özellikli üretim faktörleri belirleyici duruma gelmiştir. İleri üretim faktörleri, nitelikli iş gücünü, Ar-Ge altyapısını, modern bir haberleşme ağını ve bilişim (enformasyon) teknolojilerinin etkin kullanımını içerirken, özellikli üretim faktörleri, belirli alanlarda yoğunlaşmış bilgi ve beceriye sahip iş gücü ile bilgi ve deneyim birikimini içermektedir.
Diğer yandan, başta elektronik, enerji, bilişim, uzay, biyomühendislik, organik kimya endüstrileri gibi "bilim ve teknoloji temelli" sektörler ile bunların bir bileşkesi olan savunma sanayii, en yüksek oranda katma değer yaratan, dolayısı ile toplumsal refaha katkıları en yüksek olan sanayi dalları olarak ortaya çıkmaktadırlar.
https://teknolojivetasarim.ace.st

Teknoloji Nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ambalaj Nedir?